Gra na instrumencie rozwija pamięć i ułatwia naukę

Kanadyjscy naukowcy odkryli, że dzieci, które uczęszczały na lekcje muzyki przed ukończeniem 6 roku życia mają lepiej rozwiniętą pamięć i to nie tylko do dźwięków, ale także do matematyki czy języków.

Edukacja muzyczna, pomimo tego, że może być trudna i wymaga cierpliwości, w przyszłości może zaprocentować. Muzyka uwrażliwia dzieci, rozwija ich wyobraźnię i pamięć, dlatego jej naukę warto rozpocząć jak najwcześniej.

Kiedy zacząć edukację muzyczną?

Niektórzy twierdzą, że edukację muzyczną najlepiej zacząć do 3 roku życia w domu pod okiem rodziny (kołysanki, wspólne słuchanie piosenek, tańce), potem kontynuować w przedszkolu na rytmice i zajęciach umuzykalniających, a potem pod okiem specjalistów. Uwaga! Najważniejsze, by z muzyką zaprzyjaźnić się przed ukończeniem 9 roku życia, bo wtedy zdaniem naukowców następuje zahamowanie zdolności muzycznych.

Które zajęcia dodatkowe wybrać?

Dla małych dzieci najlepiej zajęcia umuzykalniające, które łącza w sobie elementy muzyki, tańca i śpiewu. Potem około 4 roku życia można zacząć myśleć o nauce gry na konkretnym instrumencie. Dzieci do 10 roku życia najczęściej uczą się grać na pianinie, keyboardzie i skrzypcach. Naukę na instrumentach dętych zazwyczaj rozpoczyna się po 10 roku życia, bo wtedy dopiero dziecko ma wystarczająco dużo siły by na nich grać.

Gdzie się uczyć muzyki?

Wybór jest duży. Można wybrać lekcje indywidualne (ok. 30-70 zł za godzinę). Zajęcia w szkole muzycznej są bezpłatne, ale by się do niej dostać trzeba zdać egzamin. Lekcje muzyki organizują także szkoły prywatne i domy kultury.

« »

Polub nas na facebooku